Party server věnovaný nejen taneční hudbě. Fotky z parties, partylist, diskusní fóra. Techno, house, drumm n basse, jungle, trance

PRODIGY V BRNĚ: ROZKOŠ Z ŠÍLENSTVÍ

PePe: Když mi kamarád koncem jedenadevadesátého roku pouštěl jistou kazetu s podivnou rychlou muzikou, ještě jsem netušil, do čeho se řítím. Éra techna dorazila do České kotliny až o pár let později, tehdy pro takovou a podobnou muziku vlastně vůbec nebyl název. :) [fórum]
Když mi kamarád koncem jedenadevadesátého roku pouštěl jistou kazetu s podivnou rychlou muzikou, ještě jsem netušil, do čeho se řítím. Éra techna dorazila do České kotliny až o pár let později, tehdy pro takovou a podobnou muziku vlastně vůbec nebyl název. :) Byli jsme malí kluci (o něco menší než jací dnes chodí na party), hltali jsme v televizi Marushu, Westbama a 2unlimited a snili jsme o tom, že jednou takové hvězdy přijedou zahrát i k nám a my půjdeme na jejich koncert.

Tak. Westbama jsem viděl na Creamfields, Marushu zatím ne, 2unlimited se rozpadli a co nám tu vlastně zůstalo? Ano, ta divná muzika na ošoupané kazetě, vrahové stylu rave: britský fenomén Prodigy. Od doby vydání The Experience uplynulo 14 let, neuvěřitelně dlouhá doba čekání na nové řadové album skončila vloni a bylo jen otázkou času, kdy odehrají pořádný koncert také u nás. Čtrnáct let tu na ně na Moravě čekám a když nastal pátek třináctého, onen magický den, ani jsem dospat nemohl.

Tak. Orion Hall se nám změnil ve festival. Organizátoři přišli s výbornou myšlenkou dostat Prodigy do Brna, zbývalo ještě naroubovat tento koncert na starý pevný kmen party a čekat, jestli se očko uchytí. Názory na to, zda se to podařilo, se různí, já zastávám takový, že napůl.

Zadání: Rozmasírovat dav, vpustit Progigy, ukočírovat dav, unavit dav. Vypadá to jednoduše, ale jen na první pohled. Za podmínky, že se bude koncert konat v Brně a návštěvnost bude vysoká, padá hned několik jinak vhodných lokalit pro uspořádání. Další podmínkou je návaznost party na skončený koncert - co budou lidé chtít po Prodigy slyšet? Nakonec dostal slovo kompromis - předtím breaky, potom techno.

Nějaká chytrá hlava zřejmě hrubou silou prosadila pro konání koncertu Prodigy/Orion Hall pavilon Z na Brněnském výstavišti; rozumné argumenty, proč právě tam, se hledají dost těžko. Snad to byl poslední ověřovací pokus, že tato budova opravdu nejde nazvučit, ačkoli rád věřím, že se všichni snažili.

U zvukaře byl zvuk jakžtakž v pohodě, osobně bych s radostí vychutnával koncert na jeho referenčních sluchátkách, ale vzal jsem za vděk tím, co bylo k dispozici. Již brzy jsem ve svých útrobách pocítil šimrání velkorysých basů a hned první odehraná pecka Their Law mě okamžitě pohltila. Zažil jsem přes hodinu blaženého transu vyplněného křikem a poskakováním a nebyl jsem sám. V hale se podle mého nepřesného odhadu v době koncertu Prodigy nacházelo takových 8 tisíc lidí a ti všichni si show náramně užívali.


Svým výkonem v Brně mě Prodigy utvrdili, že zůstávají stále absolutní špičkou svého oboru napříč hudebními styly - strhnout lidi jako oni dokáže málokterá kapela. Skvělý výkon podal MC Maxim (dříve Maxim Reality), uhrančivý černoch s vizáží vyznavače kouzel voodoo. Jeho styl komunikace s publikem dodal celému koncertu nefalšovanou festivalovou atmosféru, hlášky jako "Jump! Jump!" nebo "How the fuck are you feelin'?" jistě svědčí o jeho zainteresovanosti na tom, aby byl zážitek všech perfektní.

Co se délky vystoupení týče, nepřekvapilo mě příliš, když se v hale objevil aktuální line-up s upraveným časem, který Prodigy dodrželi - hráli zhruba hodinu a patnáct minut. Těžko chtít po kapele takového formátu, aby táhla dvouhodinovou show v jakémsi Brně na jakési party, i když je to předem domluveno. Soudím, že sami členové čekali od publika alespoň nějakou spolupráci, třeba ve zpívání části textů, reakcích na hecování a podobně. Místo sborového křiku se ve vzduchu mávalo rukama, takže hluchý by si málem připadal jako na recitálu bratří Nedvědů.

Po skončení koncertu se sál drasticky vylidnil a začala "normální party". Patřím mezi oportunisty, sedí mi jak Prodigy, tak Advent, takže jsem zůstal, ale přece jen mě mrzelo, že po vystoupení hlavní hvězdy nehrál někdo alespoň příbuzný styl hudby. Inigo Kennedy začal mrazivým technem pro zchládlou halu a moc ovací si nezískal. Jeho set jsem vnímal spíš periferně a set Luccy jsem dokonce někde prokecal (stejně za to může Kaix, kdo jiný). Kdo mi neunikl, byl pan Ferreira aka Advent, který ze zbytku věrných vyždímal téměř poslední kus energie lahodnou smrští ostrého techna s prvky elektra, poslechl jsem si také susedy Tokyho a Loktibradu.

A nadešel čas jít domů, v hlavě pásmo zážitků z koncertu, tělo strhané, ale duše v peříčku: vždyť konečně přijeli a nádherně zahráli. Díky!

Orion Hall
13.05.2005 - BVV, pavilon Z, Brno
live: The Prodigy (UK), The Advent (UK), Moimir Papalescu and The Nihilists; Inigo Kennedy, Rumenige + Loktibrada, Lucca, KaiserSoze
www.orionhall.cz - web akce

Shop.rave.cz
Vstupenky na tuto akci jste si mohli zakoupit na Shop.rave.cz.
připravil: PePe
foto: Laki
Zpět na index rave.cz
DESIGN: EVER   PHP, HTML, CSS: KAIX